Wina z regionu Burgenland

Burgenland to duży region winiarski na wschodniej granicy Austrii. Chociaż kraj ten kojarzy się bardziej z producentami jednych z najlepszych na świecie białych win, Austria jest również domem dla kwitnącej kultury czerwonego wina. Burgenland, wraz ze swym słonecznym latem, jest kluczowym regionem wina czerwonego w całym kraju, a jego wina oparte są głównie na odmianach winorośli Blaufränkisch i Zweigelt. Specjalnością regionu są także wina słodkie, zbotrytyzowane, zwłaszcza w terroir otaczającym jezioro Neusiedlersee.

Region obejmuje wąski pas ziemi od Dunaju do Steiermark na południu. Po jego wschodniej stronie przebiega granica z Węgrami, a na zachodzie leży najbardziej wysunięte na wschód przedgórze Alp. Pomijając Steiermark, Burgenland jest jednym z najbardziej wysuniętych na południe regionów winiarskich Austrii, a topograficznie ma więcej wspólnego z Węgrami niż z resztą Austrii.

W Burgenland są cztery apelacje DAC: Neusiedlersee, Leithaberg, Mittelburgenland i Eisenberg. W każdej z tych stref wszystkie wina, które nie odpowiadają określonej klasyfikacji, są oznakowane apelacją Burgenland.

Jezioro Neusiedl (Neusiedlersee) w Burgenlandzie jest jednym z głównych punktów uprawy winorośli w regionie. Zachowuje ono letnie ciepło z Niziny Panońskiej, rozległego, ciepłego obszaru, który obejmuje znaczną część Węgier i wschodniej Austrii, skutecznie wydłużając sezon dojrzewania do jesieni. Wilgoć z jeziora sprzyja rozprzestrzenianiu się szlachetnej zgnilizny (botrytis cinerea) w regionach Seewinkel i Rust.

Wina Ausbruch, Beerenauslese i Trockenbeerenauslese wytwarzane w pobliżu jeziora należą do najlepszych i najbardziej poszukiwanych na świecie. Natomiast DAC Neusiedlersee dotyczy win czerwonych na bazie odmiany winorośli Zweigelt.

Cechą charakterystyczną regionu jest to, że wina czerwone muszą być produkowane głównie z odmiany Blaufränkisch. Odmiany winogron białych to Chardonnay, Pinot Blanc, Neuberger i Grüner Veltliner, dostępne w odmianach lub jako mieszanki.

Mittelburgenland, na południe od Neusiedlersee, jest prawdopodobnie najbardziej znanym z regionów czerwonego wina Burgenlandu. Pikantne czerwone wina produkowane tutaj z Blaufränkisch przyniosły regionowi swój własny tytuł DAC, a odmiana stanowi ponad połowę wszystkich winnic w regionie.

Kontynentalne ciepło regionu rozciąga się również na zachodnią i południową część regionu, gdzie podgórze Alp ma większy wpływ na terroir. W Sudburgenland powstał Eisenberg DAC dla win czerwonych na bazie Blaufränkisch.

Jest 8 produktów.

Pokazano 1-8 z 8 pozycji

Aktywne filtry

Figaro

Cena 139,00 zł
  ​ Intensywna, jasna słomkowo-żółta barwa z zielonymi refleksami. Owocowo-kwiatowy aromat pełen jabłek, gruszek i czarnego bzu z nutami...
To top