Bodegas ontanon

Bodegas Ontañón 

Bodegas Ontañón to wielopokoleniowa, rodzinna winiarnia położona w Rioja Baja. Nasze 250 hektarów (około 620 akrów) winnic znajduje się wysoko w górach Sierra Yerga poza miasteczkiem Quel, które od trzech wieków jest jednym z najwybitniejszych centrów winiarskich w Rioja. Jesteśmy dumni z utrzymywania tych winnic w możliwie najbardziej zrównoważony sposób, ponieważ jest to nasza ziemia, która wspiera naszą rodzinną winiarską tradycję. „Pasja do winorośli, pasja do wina i pasja do sztuki” to nasze motto, ponieważ wierzymy, że każdy z tych elementów przyczynia się do ludzkiego doświadczenia i ilustruje istotne połączenie ziemi, ludźmi i kultury. 

Historia

Raquel, Rubén i María Pérez Cuevas są częścią piątej generacji rodziny Pérez Cuevas, która kontynuuje tradycję uprawy winogron w południowej części Rioja. Ich ojciec, Gabriel, odziedziczył część rodzinnych winnic, położonych na wysokich zboczach gór Sierra de Yerga, na południe od rzeki Ebro w Rioja Baja. Kiedy przejął kierownictwo na początku lat osiemdziesiątych, Gabriel zaczął wytwarzać wino z tych winnic, zamiast sprzedawać owoce tak, jak robili to jego przodkowie. Był zdeterminowany, aby produkować wina z regionu Quel, gdzie jego rodzina miała głębokie korzenie i gdzie wierzył, że produkowane są wina najwyższej jakości z regionu Rioja. Zaczął sprzedawać swoje wina, oznaczone następnie jako „Arteso” w okolicy, a później w całej Hiszpanii.

W miarę wzrostu sprzedaży Gabriel kupił więcej ziemi w winnicach w swoim rodzinnym regionie. W czasach ojca i dziadka Quel było centrum wina gatunkowego z Rioja. Wszystkie oryginalne „piwnice” umieszczono w skałach otaczających miasto i w których znajdowały się gliniane kadzie fermentacyjne z kominami prowadzącymi prosto na szczyt skał. Winogrona dostarczane były w starych koszach (comportillo) i przenoszone w dół zboczy do tychże kominów z winnic przez muły. Ta tradycja ewoluowała przede wszystkim jako praktyczny środek, tak że ani winiarze, ani ich zwierzęta nie musiały nosić zbiorów w dół po stromych klifach, i odzwierciedlało także wczesne systemy grawitacyjne. Oczywiście w tym wieku nie było beczek i nie było żadnych szczegółowych przepisów dotyczących produkcji wina, jak obecnie w D.O. Ca. z Rioja, ale owoce z tej części Rioja były znane wśród najlepszych hodowców. 

 

Rioja

Rioja ma długą i bogatą historię produkcji wina, której początki sięgają czasów rzymskich. Położony w północnej Hiszpanii po obu stronach rzeki Ebro, wyjątkowy teren różni się od okolicznych obszarów. Region uprawy winorośli Rioja składa się z trzech podregionów leżących nad rzeką Upper Ebro: Alavesa, Alta i Baja. Obszar ten znajduje się pomiędzy dwoma przeciwstawnymi klimatami - atlantyckim i śródziemnomorskim - oba zapewniają łagodne temperatury i roczne opady wynoszące 400 m2. Klimat Alavesy znajduje się pod większym wpływem Atlantyku, a ziemia składa się z tarasów i małych działek gdzie występuje kreda. Na klimat w Alcie ma również wpływ Atlantyk, ale gleba jest bardziej zróżnicowana i można tam spotkać kredę ilastą, glinę żelazną i gleby osadowe. Z kolei na cieplejszy i suchszy klimat Baji bardziej wpływ ma Morze Śródziemne z ziemią osadową i gliniastą. 

Gleby regionu Rioja sprawiają, że idealnie nadaje się on do uprawy odmian o najwyższej jakości, które mają zrównoważoną strukturę, wysoką kwasowość i potrzebują tylko umiarkowaną ilość wody w miesiącach letnich. Rioja składa się z kilku mikroklimatów z niezwykle różnorodnymi glebami, co uwidacznia się w wyjątkowych cechach jego win. To, w połączeniu z wieloma różnymi praktykami winiarskimi i odmianami winogron, umożliwia winiarzom wytwarzanie win o bardzo różnych osobowościach, ale które pozostają wierne historii i cechom regionu. 

W celu zapewnienia jakości Consejo Regulador z D.O.C.a. Rioja ustala maksymalną dopuszczalną wydajność w wysokości 6500 kilogramów na hektar dla odmian czerwonych i maksymalną ilość 9000 kilogramów na hektar dla wszystkich odmian białych. Obecnie Rioja produkuje około 280–300 litrów rocznie, z czego 90 procent to czerwone wino. 

Jest 14 produktów.

Pokazano 1-14 z 14 pozycji

Aktywne filtry

To top