Wina z Bordeaux

Wino Bordeaux (franc. vin de Bordeaux) jest produkowane w regionie Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, wokół miasta Bordeaux, nad rzeką Garonne. Rzeka ta łączy się na północ od miasta z rzeką Dordogne, tworząc tym samym szerokie ujście zwane Gironde; departament Gironde o łącznej powierzchni winnic ponad 120 000 hektarów jest największym obszarem uprawy winorośli we Francji.

Przeciętne roczniki produkują ponad 700 milionów butelek wina, od dużych ilości codziennego wina stołowego po jedne z najdroższych i najbardziej prestiżowych win na świecie. Zdecydowana większość wina produkowanego w Bordeaux jest czerwona. Mniejszość stanowią słodkie białe wina (przede wszystkim Sauternes), wytrawne białe oraz (w znacznie mniejszych ilościach) różowe i musujące wino (Crémant de Bordeaux). Wino Bordeaux jest produkowane przez ponad 8500 producentów. Istnieją 54 apelacje wina Bordeaux.

Wino zostało sprowadzone do regionu Bordeaux przez Rzymian prawdopodobnie w połowie I wieku. Od tego czasu produkcja wina w regionie trwa nieprzerwanie.

Głównym powodem sukcesu produkcji wina w regionie Bordeaux jest doskonałe środowisko do uprawy winorośli. Podstawą geologiczną regionu jest wapień. Ujście Żyrondy dominuje nad regionami wraz z jego dopływami, rzekami Garonne i Dordogne; razem nawadniają ląd i zapewniają regionowi klimat atlantycki, znany również jako klimat oceaniczny.

Główne podziały geograficzne regiony określają rzeki:

"Prawy brzeg", położony na prawym brzegu Dordogne, w północnej części regionu, wokół miasta Libourne.

Entre-Deux-Mers, po francusku „między dwoma morzami”, obszar między rzekami Dordogne i Garonne, z których obie są pływowe, w centrum regionu.

„Lewy brzeg”, położony na lewym brzegu Garonne, na zachodzie i południu regionu, wokół samego Bordeaux. Lewy brzeg dzieli się dalej na:

Groby, obszar w górę rzeki od miasta Bordeaux.

Médoc, obszar poniżej miasta Bordeaux, położony na półwyspie między Żyrondą a Atlantykiem na lewym brzegu Żyrondy.

W Bordeaux koncepcja terroir odgrywa kluczową rolę w produkcji wina. Najlepsze winnice dążą do produkcji win opartych na terroir, z którego pochodzą, często z winogron zebranych z jednej winnicy. Gleba Bordeaux składa się ze żwiru, piaskowca i gliny. Najlepsze winnice w regionie znajdują się na dobrze przepuszczalnych glebach żwirowych, które często można znaleźć w pobliżu rzeki Gironde. Stare powiedzenie w Bordeaux mówi, że najlepsze posiadłości mogą „zobaczyć rzekę” ze swoich winnic. Większość gruntów zwróconych w stronę rzeki zajmują nieruchomości sklasyfikowane.

Czerwone Bordeaux jest zazwyczaj wytwarzane z mieszanki winogron. Dozwolone winogrona to Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc, Merlot, Petit Verdot, Malbec i rzadko Carménère. Od lipca 2019 r. winnice Bordeaux zezwoliły na użycie czterech nowych czerwonych winogron w celu zwalczania wzrostu temperatury w Bordeaux. Te nowo zatwierdzone winogrona to Marselan, Touriga Nacional, Castets i Arinarnoa.

Ogólnie rzecz biorąc, Cabernet Sauvignon (druga najbardziej obsadzona odmiana winorośli w Bordeaux) dominuje w mieszance win czerwonych produkowanych w Médoc i pozostałej części lewego brzegu ujścia Gironde. Typowe najwyższej jakości mieszanki Châteaux to 70% Cabernet Sauvignon, 15% Cabernet Franc i 15% Merlot. Jest to zwykle określane jako „mieszanka Bordeaux”. Merlot ma tendencję do dominacji w Saint-Émilion, Pomerol i innych apelacjach prawobrzeżnych. Te mieszanki prawobrzeżne z najwyższej jakości Châteaux to zazwyczaj 70% Merlot, 15% Cabernet Franc i 15% Cabernet Sauvignon.

Białe bordeaux jest głównie (i wyłącznie w przypadku słodkich Sauternes) wytwarzane z Sémillon, Sauvignon blanc i Muscadelle. Typowe mieszanki to 80% Sémillon i 20% Sauvignon blanc. Podobnie jak w przypadku czerwonych, białe wina Bordeaux są zazwyczaj mieszankami, najczęściej Sémillon i mniejszą proporcją Sauvignon blanc. Inne dozwolone odmiany winorośli to Sauvignon gris, Ugni blanc, Colombard, Merlot blanc, Ondenc i Mauzac, a także niedawno dopuszczone odmiany Alvarinho, Petit Manseng i Liliorila. 

Jest 43 produktów.

Pokazano 1-43 z 43 pozycji

Aktywne filtry

To top