Wina z Rheinhessen

Rheinhessen to największy z 13 niemieckich regionów winiarskich (Weinanbaugebiete) dla win gatunkowych (QbA i Prädikatswein). Obszar tego regionu wynosi aż 26 758 hektarów (66 120 akrów). Nazwany na cześć tradycyjnego regionu Reńskiej Hesji, leży na lewym brzegu Renu między Worms i Bingen w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat. Pomimo swojej historycznej nazwy, obecnie nie jest już częścią Hesji, jak to miało miejsce od końca II wojny światowej. W okresie powojennym miało miejsce kilka nieudanych prób ponownego zjednoczenia dawnych rejonów uprawy winorośli w Moguncji po stronie heskiej. Rheinhessen produkuje głównie białe wino z różnych winogron, w szczególności Riesling, Müller-Thurgau i Silvaner, i jest najbardziej znane jako ojczyzna Liebfraumilch, chociaż również wytwarzane są niektóre wcześniej niedoceniane Rieslingi, w coraz mocniejszym, wytrawnym stylu.

Region winiarski jest członkiem Globalnej Sieci Great Wine Capitals.

Ren stanowi wschodnią i północną granicę regionu, z rzeką Nahe na zachodzie i górami Haardt na południu. Region winiarski Palatynatu leży na południu, Rheingau leży po drugiej stronie Renu na północy, a region winiarski Nahe na zachodzie. Znany jako „kraina tysiąca wzgórz”, teren ten jest pofałdowany, z winnicami pomieszanymi z sadami i innymi formami rolnictwa. Do większych miast należą: Moguncja, Wormacja, Bingen, Alzey, Nieder-Olm i Ingelheim.

Ogólnie wina są najlepsze w pobliżu Renu, gdzie gleby nadają bardziej złożone smaki. Najbardziej znanym obszarem dla białych win jest tak zwany Taras Nadreński (Rheinterasse; czasami Front Nadreński, Rheinfront) między Oppenheim a Nackenheim, który sam w sobie jest większy niż całe Rheingau. Część Tarasu Nadreńskiego, pomiędzy Nackenheim i Nierstein, znana jest jako Czerwone Zbocze (Roter Hang) ze względu na obecność czerwonego łupka. Główny obszar uprawy czerwonych winogron znajduje się wokół Ingelheim, na północy regionu, naprzeciw Rheingau.

Jest 19 produktów.

Pokazano 1-19 z 19 pozycji

Aktywne filtry

To top