person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #NIEMAJAKWWINNICY W:

Międzynarodowy dzień Grenache 15 wrzesień 2023

Już 15 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Grenache. Święto wypada w każdy trzeci piątek września. Grenache lub Garnacha to jedna z najczęściej uprawianych odmian czerwonych winorośli na świecie. Grenache to hiszpańsko-francuska czerwona odmiana winogron, uprawiana głównie na pograniczu obu tych krajów. W Dolinie Rodanu jest najczęściej używanym szczepem i to z jej udziałem powstaje m.in. châteauneuf-du-pape, tavel, lirac i znakomita większość côtes-du-rhone. Winogrono popularne jest też na Korsyce, Prowansji, Langwedocji-Roussillon, Katalonii, Kastylii-La Manchy, w regionie Rioja, a także na Sardynii (jako cannonau). Coraz popularniejsza staje się także w Australii i Kalifornii. Jest jedną z najważniejszych odmian Vitis vinifera w Hiszpanii.

 

Winogrono daje mocne, ekstraktywne wina, o owocowym smaku, małej kwasowości i bardzo intensywnej barwie. Wina z grenache mają bogatą strukturę i dużą naturalną zawartość alkoholu. Idealnie sprawdza się w kupażach. Najlepsze blendy powstają z udziałem szczepów syrah i mourvèdre oraz tempranillo. Najlepsze wina powstają z bardzo starych, nawet stuletnich krzewów.

We Francji Grenache najczęściej kojarzone jest z winami z Rodanu i południowej Francji, w szczególności z regionem Châteauneuf-du-Pape. "La Fiole Du Pape" Chateauneuf Du Pape to legendarne i historyczne Châteauneuf-du-Pape charakteryzujące się bujnymi owocami jeżyn i śliwek, nutami pikantnymi i przyprawowymi oraz gładkimi taninami na wykończeniu. Unikalna forma butelki odwzorowuje skręcone winoroślą typowe dla regionu ze względu na ich walkę z wiatrami nazywanymi w tym regionie Mistrale. To potężne i eleganckie wino, które charakteryzuje się dużą głębokością dzięki mieszaniu najlepszych roczników dla regionu z ostatnich lat w celu uzyskania spójnego stylu z dojrzałością. W winie zastosowano odmiany winogron: Grenache, Syrah, Mourvèdre i Cinsault.

 

 

W Hiszpanii Grenache jest znane jako Garnacha. Garnacha odgrywa główną rolę w produkcji win denominación de origen protegida (DOP) w Aragonii, Katalonii i Nawarrze oraz win denominación de origen calificada (DOC/DOQ) z Rioja i Priorat, a także obszarów górskich na południowy zachód od Madrytu. Przykładem wina powstałęgo z tej odmiany jest Abadia Mediterrania Priorat.  Do produkcji tego wina winogrona zbierane ręcznie, z ponad 50-letnich krzewów rosnących w posiadłości Bellmunt del Priorat. Dają mocne, solidne i przenikliwe wino z aromatami dojrzałych czarnych owoców. Po zakończeniu procesów fermentacji alkoholowej i malolaktycznej, następnie wino dojrzewa przez ponad 10 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Powstałe wino ma czereśniowy odcień o średniej intensywności. W aromacie znajdziemy nuty lukrecji i konfitury z dojrzałych czarnych owoców, zapachy grafitowe i tostowe. Dobra struktura i zrównoważona kwasowość, gładkie taniny i długi, trwały finisz.

 

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top