person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #NIEMAJAKWWINNICY W:

Poznaj rodzinę Tommasi

HISTORIA

Rodzina Tommasi zajmuje się produkcją wina od ponad 100 lat, odkąd w 1902 r. Giacomo Battista Tommasi kupił małą winnicę w Valpolicella Classica.

Przez cztery pokolenia, rodzina zawsze osobiście zarządzała firmą. Dzięki  innowacyjnym decyzjom i  zachowaniu  szacunku do tradycji i terytorium członkowie rodziny stale podnoszą jakość swoich win.

Oto 3 zasady dzięki którym rodzina Tommasi stała się liderem na rynku win włoskich:

1) wprowadzanie przemyślanych zmian,

2) szacunek dla środowiska,

3) zawsze najwyższa  jakość produktu.

WINNICE I PIWNICE

Tommasi znajduje się w Pedemonte, małej wiosce w sercu regionu Valpolicella Classica. Firma rozwijała się przez dziesięciolecia, od małej winnicy dziadka Giacomo Tommasiego do posiadłości rozciągającej się na łącznej powierzchni 205 hektarów: 105 hektarów w regionie Valpolicella Classica, na prestiżowych wzgórzach La Groletta, Conca d’Oro i Ca 'Florian, oraz 100 hektarów w regionach DOC w Weronie. Rezultatem tego jest produkcja doskonałych win przy użyciu głównie rodzimych winogron i według tradycyjnych metod.

Piwnica jest sercem winnicy. Duże beczki ze słowiańskiego dębu są znakiem rozpoznawczym stylu Tommasi w tradycji winiarskiej. W winiarni znajduje się także Magnifica, największa beczka na świecie z monogramem założyciela Giacomo. Drogocenne wina Tommasi dojrzewają w chłodzie podziemnej piwnicy.

Poznaj wina Tommasi kliknij TUTAJ!

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top