person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #NIEMAJAKWWINNICY W:

Rodzina, która połączyła spaghetti westerny z Chianti Classico

Poznajcie Italo Zingarelli, założyciela Rocca delle Macie. Jako młody człowiek w powojennym Rzymie, Italo Zingarelli prowadził niezwykłe życie. Rozpoczął jako bokser, a potem przeniósł się w świat filmu, stając się kaskaderem i ostatecznie awansując na stanowisko producenta filmowego. Mimo miejskich korzeni w klasie średniej, zawsze żywił marzenie o posiadaniu własnej posiadłości rolnej.

W początkowych fazach jego przedsięwzięcia myślał o hodowli bydła, ale to marzenie szybko zmieniło kierunek. W 1973 roku, po dwóch udanych spaghetti westernach, Zingarelli zdecydował się zainwestować w ziemię. Po intensywnych poszukiwaniach w Piemoncie i Toskanii odkrył zaniedbaną średniowieczną wioskę rolniczą o nazwie Macìe, położoną na kamienistym pagórku niedaleko Castellina in Chianti, w południowym Chianti Classico.

Italo Zingarelli, o charakterystycznym wyglądzie i mocnej posturze, był człowiekiem wielkich marzeń. Nabył około 200 akrów ziemi, choć tylko niewielka część była zasadzona winoroślą. Rozpoczął proces sadzenia Sangiovese i innych odmian oraz budowy nowoczesnej winiarni, produkując swoje pierwsze roczniki z zakupionych winogron.

W ciągu kilku lat znacznie powiększył swoją działalność, kupując sąsiednią farmę o nazwie Tenuta Sant'Alfonso. Choć wiele osób było sceptycznych co do możliwości wyprodukowania dobrego Sangiovese na gliniastych glebach tej posiadłości, Zingarelli postanowił udowodnić, że się mylą. Mimo ostrzeżeń enologa, który odradzał sadzenie winorośli w Sant'Alfonso, Zingarelli postawił na swoje przekonania.

Winiarnia rozwijała się dynamicznie, wypuszczając rocznie ponad 80 000 skrzynek mieszanych z własnych upraw i zakupionych winogron. W 1985 roku, najmłodszy syn Italo, Sergio Zingarelli, dołączył do przedsięwzięcia rodzinnego, przynosząc ze sobą świeże spojrzenie i ambicje.

W 2010 roku, aby podkreślić jakość wina Sergio wprowadził na rynek trzy nowe wina z jednej winnicy z rocznika 1985. Jednym z nich był Tenuta Sant'Alfonso, w 100% Sangiovese, produkowany z gliniastych gleb tej kontrowersyjnej posiadłości. Kolejne dwa to Riserva di Fizzano Chianti Classico i Sergioveto Chianti Classico Riserva.

W ciągu 35 lat od momentu zakupu, Rocca delle Macie stała się powszechnie uznawanym producentem wina, eksportując swoje wina na rynek światowy. Po śmierci Italo, Sergio przejął stery winnicy, kontynuując dziedzictwo swojego ojca.

Przez lata Rocca delle Macie przechodziła różne etapy rozwoju, koncentrując się na jakości i tradycji winiarskiej. Pod koniec lat 90. Sergio, zaniepokojony pełnym charakterem win, podjął decyzję o zmniejszeniu produkcji i zainwestowaniu w jakość. Przesadzał winnice, dodał nowe szczepy, a także zatrudnił eksperta od terroir, Lorenzo Landiego, by poprawić jakość i wyraźność wina.

Dzisiaj Rocca delle Macie nadal odnosi sukcesy, utrzymując swoją pozycję jako renomowany producent wina w regionie Chianti Classico. Zyskała uznanie za jakość swoich butikowych win, utrzymując równowagę między tradycją a nowoczesnością. Sergio, wspierany przez swoje dzieci, kieruje teraz firmą, mając nadzieję utrzymać i rozwijać dziedzictwo Rocca delle Macie w kolejnych pokoleniach.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top