person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #WINNETIPY W:

Cava, Prosecco czy Champagne?

PODOBNO JAKI SYLWESTER I NOWY ROK, TAKIE KOLEJNE 12 MIESIĘCY. NIE RYZYKUJ I NA TĘ WYJĄTKOWĄ NOC WYBIERZ NAJLEPSZEGO MUSIAKA!

O północy, kiedy to żegnamy Stary i witamy Nowy Rok, składamy sobie życzenia i wznosimy toast kieliszkami napełnionymi musującym winem, powszechnie nazywanym szampanem. Każdy szampan jest winem musującym, ale nie każde wino musujące jest szampanem. Wina musujące produkuje się na całym świecie, poznajcie te, które w mniejszym lub większym stopniu rozsławiły swój kraj i stały się prawdziwą wizytówką regionu.

--

Champagne

Szampan związany jest od setek lat z Szampanią, najbardziej wysuniętym na północ regionem winiarskim Francji. Stosunkowo chłodny i zmienny klimat powoduje, że każdego roku warunki dojrzewania winogron są inne. W przypadku szampana druga fermentacja następuje w butelkach, a następnie wino jest długo leżakowane. Wina nierocznikowe dojrzewają co najmniej 15 miesięcy, rocznikowe natomiast co najmniej 36 miesięcy. Najbardziej prestiżowe szampany (cuvée) dojrzewają nawet aż 6-7 lat. Do jego produkcji używa się głównie winogron:  Pinot noir,  Pinot meunier i Chardonnay.

Crémant

Crémant to wino musujące, które powstało we Francji, ale poza Szampanią. Cechami charakterystycznymi dla tego wina są szlachetne, drobne bąbelki, rozwinięta struktura kwasowa oraz owocowe aromaty. W zasadzie prawie każdy francuski region winiarski produkuje crémant. Aby wino musujące mogło nosić chronioną nazwę crémant, musi spełniać kilka warunków, w tym: jako wino bazowe mogą służyć wyłącznie wina posiadające status AOC, do wina musującego można dodać maksymalnie 150 mg/l dwutlenku siarki oraz wino musi leżakować co najmniej 12 miesięcy, z czego 9 w butelce.

Cava

Penedes w Katalonii, to główny region gdzie powstaje wino musujące Cava. Gliniaste i piaszczyste gleby oraz śródziemnomorski klimat z dużymi dawkami słońca sprzyjają dojrzewaniu winogron. Dlatego Cava powstaje z jednego rocznika jako kupaż trzech miejscowych, białych odmian – Macabeu, Xarel.lo i Parellada. Wina Cava produkowane są tradycyjną metodą szampańską, czyli podwójnej fermentacji z tym, że druga fermentacja odbywa się w butelkach, które leżakują na specjalnych stojakach.

Franciacorta

Franciacorta to taki włoski szampan i należy do grupy najlepszych win na świecie. Do produkcji wina franciacorta dopuszczone są trzy szczepy winogron: chardonnay, pinot bianco oraz pionot nero. Franciacorta charakteryzuje się bardzo długim czasem leżakowania w butelce. Minimalny okres dojrzewania podstawowego wina wynosi 18 miesięcy, wino rocznikowe aż 30 miesięcy, a riserva aż 60 miesięcy. Czas ten jednak bywa wydłużany, by wino nabrało głębszej złożoności. Są to wina szczególnie dobrze nadające się do połączenia z jedzeniem.

Prosecco

Prosecco wytwarzane jest w regionie Valdobbiadene na północ od Wenecji cieszy się słonecznym klimatem i dogodnymi warunkami uprawy białej odmiany Glera, z której powstaje charakterystyczne wino musujące. W przypadku Prosecco druga fermentacja ma miejsce w stalowych zbiornikach, skąd wino z bąbelkami nalewa się bezpośrednio do butelek. Często pite samo, bez jedzenia, lub jako składnik drinków. 

Lambrusco

To kolejny przedstawiciel włoskich bąbelków. Jest to tradycyjna specjalność krainy Emilia. Lambrusco to zarówno nazwa szczepu, jaki i styl wina. Tradycyjne lambrusco jest lekko musujące (ma mniej bąbelków niż cava lub szampan), z wysokim poziomem kwasowości i wyczuwalną goryczką. Ma żywy styl, świeży smak wiśni i czerwonych porzeczek. Jakościowe wina lambrusco oznaczone są apelacjami kontrolowanego pochodzenia DOC.

Sekt

Sekt to niemieckie słowo oznaczające wino musujące. Około 95% tych win produkowanych jest metodą tradycyjną. Zwykle posiadają rok butelkowania na etykiecie oraz określają miejsce pochodzenia. Niemieckie sekty mają opinię produktów wysokiej jakości. Wytwarzane są w niewielkich ilościach, z własnych winogron producentów.

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top