Jak powinna wyglądać kontrola przedsiębiorcy?
HoReCa - prawne wsparcie - odc. 7
Przedsiębiorcy od momentu otwarcia hoteli oraz ogródków gastronomicznych narażeni są na częste wizyty i kontrole różnych instytucji. W siódmym już odcinku inicjatywy HoReCa Prawne wparcie, którą tworzymy wspólnie z Kancelarią 5E Smaga i Partnerzy dowiecie się co powinniście wiedzieć o przeprowadzanych kontrolach oraz jak powinna wyglądać kontrola przedsiębiorcy.
Czytaj TUTAJ lub poniżej.
---
Wraz z luzowaniem obostrzeń cała branża HoReCa stara się wznowić swoją działalność w warunkach reżimu sanitarnego. Mogłoby się wydawać, że następstwem wprowadzonych zmian i otwarcia branży będzie możliwość prowadzenia działalności gospodarczej bez przeszkód ze strony organów administracji publicznej. Przedsiębiorcy od momentu otwarcia hoteli oraz ogródków gastronomicznych narażeni są na częste wizyty i kontrole różnych instytucji.
Co powinniście wiedzieć o przeprowadzanych kontrolach ?
Organ przeprowadzający kontrolę musi Was zawiadomić o zamiarze przeprowadzenia kontroli. Nie może ona rozpocząć się wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli.
Oczywiście, kontrola może zostać przeprowadzona przed upływem 7 dni, jednak tylko na Wasz wniosek.
W niektórych przypadkach, organ kontroli nie dokonuje zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli (w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa, zagrożenia życia i zdrowia, innego naruszenia prawnego zakazu lub niedopełnienia prawnego obowiązku);
Kontrola przeprowadzana jest po okazaniu legitymacji służbowej przez pracownika organu kontroli oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Czynności wykonywane są w siedzibie przedsiębiorcy lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej przy obecności przedsiębiorcy albo osoby przez niego upoważnionej.
Co do zasady nie można równocześnie przeprowadzać więcej niż 1 kontroli , a ich łączny czas w roku kalendarzowym nie może przekraczać (w zależności od wielkości przedsiębiorstwa) 12, 18, 24 lub 48 dni roboczych. Ewentualne przedłużenie możliwe jest tylko z przyczyn niezależnych od organu kontroli i wymaga uzasadnienia na piśmie.
Instytucja nie może przeprowadzać kontroli, jeżeli dotyczy ona przedmiotu wobec którego przeprowadzono juz kontrolę przez ten sam organ. Należy pamiętać jednak, że dany organ ma możliwość przeprowadzenia kolejnej kontroli w tym samym zakresie oraz w tym samym roku kalendarzowym, jeżeli wykaże naruszenie przepisów prawa przez przedsiębiorcę. W takim wypadku czas takiej kontroli nie może przekroczyć 7 dni.
Macie prawo wnieść sprzeciw jeżeli organ kontroli dokonuje czynności z naruszeniem przepisów prawa, co może spowodować wstrzymaniem przeprowadzenia kontroli.
W każdym razie, w przypadku poniesienia przez przedsiębiorcę szkody w związku z przeprowadzoną kontrolą, przedsiębiorcy przysługuje odszkodowanie.
Jeśli trapią Was dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu.