person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #WSPARCIE PRAWNE W:

Zaliczka i zadatek, czy rzeczywiście jest jakaś różnica?

"HoReCa - prawne wsparcie" odc. 16

W 16 odcinku naszej inicjatywy HoReCa prawne wsparcie, którą CityWine tworzy z Kancelarią 5E Smaga i Partnerzy dowiecie, czy rzeczywiście jest różnica między zaliczką, a zadatkiem.

Czytaj TUTAJ lub poniżej:

 

---

 

Zaliczka i zadatek – czy rzeczywiście jest jakaś różnica?

 

 

Bardzo często, strony umowy mylą zadatek z zaliczką. To mylne wyobrażenie, może przynieść negatywne skutki w przypadku, gdy jedna ze stron będzie uchylać się od wykonania umowy. Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, co w danej sytuacji będzie korzystniejsze – zaliczka czy zadatek, należy poznać różnice pomiędzy tymi instytucjami prawnymi. Zapraszamy do zapoznania się z najnowszym odcinkiem.

Zadatek  

Jest to dodatkowe zastrzeżenie umowne, które ma na celu zagwarantowanie przez strony wykonania umowy. W praktyce, jest to suma pieniężna, którą jedna strona umowy otrzymuje od drugiej strony przy zawieraniu umowy. Głównym celem zadatku jest wyegzekwowanie od drugiej strony wykonania umowy. Cel ten jest realizowany w następujący sposób:

– sytuacji, gdy to my zapłaciliśmy zadatek, a druga strona uchyla się od wykonania umowy,  możemy żądać zwrotu zadatku w podwójnej wysokości. Jeżeli jednak to po naszej stronie leży przyczyna niewykonania umowy, nasz kontrahent może zatrzymać dany mu zadatek.

Powyższe zasady, nie mają zastosowania w sytuacji, gdy strony umowy zgodnie postanowią ją rozwiązać albo niewykonanie umowy wynika z winy obu stron albo z przyczyn, za które żadna nie odpowiada. W takiej sytuacji zadatek podlega zwrotowi.

Zaliczka

To kwota, którą wpłaca się „awansem” na poczet ceny lub wynagrodzenia, najczęściej aby związać kontrahenta dokonaną wpłatą.

W przypadku dania zaliczki, inaczej niż przy zadatku, nie obowiązuje sztywna zasada jej zwrotu w podwójnej wysokości w razie niewykonania umowy przez drugą stronę. O tym, w jakiej wysokości zaliczka będzie zwrócona będzie decydowała treść umowy oraz rozkład wzajemnych zobowiązań stron.

Warto zwrócić uwagę na nazewnictwo i pamiętać, aby nazwać właściwie kwotę wpłacaną przy zawieraniu umowy (zadatek/zaliczka). W przypadku braku nazwania wpłacanej kwoty zadatkiem, kwota taka będzie traktowana jako zaliczka. Pamiętajcie, słowa mają znaczenie.

Jeśli macie dodatkowe pytania, zapraszamy do kontaktu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top