person Autor: Aleksanda Kowalska list Kategoria: #WSPARCIE PRAWNE W:

Przed firmami ostatni etap wdrażania PPK. Co to oznacza w praktyce?

"HoReCa prawne wsparcie" to wspólna inicjatywa CityWine oraz Kancelarii 5E Smaga i Partnerzy Spółka Adwokatów, Radców Prawnych i Doradców Podatkowych mająca na cel wsparcie prawne rynku HoReCa. W tym odcinku opowiemy co jeszcze zostało z tarczy i na co jeszcze możecie liczyć. Jeśli potrzebujecie więcej informacji zapraszamy do kontaktu:

Bartłomiej Bziuk - radca prawny  

email: b.bziuk@5e.legal

Najnowszy artykuł czytaj na stronie Kancelarii klikając TUTAJ lub poniżej.

--

 

Do 23 kwietnia pracodawcy, którzy do tej pory nie mieli obowiązku przystąpić do PPK muszą podpisać z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie. Z obowiązku tego mogą być zwolnieni mikroprzedsiębiorcy, pod warunkiem, że wszystkie osoby uprawnione do objęcia ich PPK złożą pisemną rezygnację. Należy pamiętać, że w tym przypadku mikroprzedsiębiorca to nie jest firma, która zatrudnia poniżej 10 osób na umowę o pracę, lecz ma poniżej 10 osób, które spełniają warunki do objęcia ich PPK. Są to więc zarówno osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jak i zleceniobiorcy, którzy z tytułu umowy zlecenia podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym.

Pozostałe firmy, jeśli otrzymają pisemne rezygnacje od wszystkich objętych obowiązkiem, i tak muszą podpisać umowę o zarządzanie. Nie muszą one natomiast podpisywać umowy o prowadzenie PPK. Termin na podpisanie tej umowy jest do 10 maja, chyba że w późniejszym czasie będą chętni na przystąpienie do PPK. Wówczas to firma ma obowiązek wdrożyć procedurę.

 

PPK w praktyce:

To co najbardziej interesuje pracowników – co będą z tego mieli?

Z wynagrodzenia brutto obliczone zostaną składki PPK:

– 2 % to jest część, którą finansuje sobie pracownik i jest odejmowana bezpośrednio z kwoty do wypłaty

-1,5 % to jest część którą dopłaca pracodawca (ta część jest kosztem firmy), ale ponieważ to jest kwota, którą pracownik otrzymuje w „prezencie”, to od tej kwoty należy naliczyć podatek 17/32 % i potrącić z wynagrodzenia pracownika.

PPK jest obowiązkowe dla osób , które ukończyły 18 rok życia, a nie ukończyły 55 roku życia. Osoby te, jeśli chcą zrezygnować, muszą to zrobić pisemnie. Natomiast osoby, które ukończyły 55 rok życia, a nie ukończyły 70 roku życia, jeśli chcą przystąpić do PPK muszą złożyć pisemne oświadczenie, ponieważ dla nich PPK jest dobrowolne.

Pracownik może również złożyć wniosek o potrącanie dodatkowej dobrowolnej składki na PPK do kolejnych 2%. Pracodawca również może się na to zdecydować do maksymalnie 2,5% (może to być sposób premiowania pracowników). Co razem może dać 8 %

Ponadto pracownik otrzyma jednorazową wpłatę na powitanie – 250,00 zł i dopłatę roczną 240,00. Środki zgromadzone na PPK podlegają dziedziczeniu, ale też stanowią majątek wspólny, który podlega podziałowi w przypadku rozwodu.

Należy pamiętać, że co 4 lata począwszy od 1 stycznia 2023 roku istnieje obowiązek, przypominania pracownikom, o złożeniu ponownej rezygnacji, w przeciwnym przypadku zostaną objęci PPK.

 

 

Jeśli potrzebujesz wsparcia, zapraszamy do kontaktu.

 

__________

Fot. www.pixabay.com.pl

Zespół Kancelarii 5E

Komentarze

Brak komentarzy

Zostaw swój komentarz

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
To top