W Trzeci Czwartek Listopada, jak co roku, świętować będziemy pojawienie się pierwszego wina z tegorocznego zbioru. Już po raz kolejny mamy przyjemność zaproponować Państwu wino od rodzinnego producenta, corocznie nagradzanych win Beaujolais, firmy Pardon & Fils, która powstała w 1820 roku w Beaujeu – historycznej stolicy regionu Beaujolais.
To specjalne cuvée powstało dla uczczenia 200 lat istnienia rodzinnej winiarni Pardon & fils. Spotkało sie z tak miłym przyjęciem klientów, że i w 2022, 2023 oraz w 2024 roku powtórzono jego produkcję.
Krzewy winne, z których powstaje wino, mają ponad 60, a niektóre nawet 80 lat.
Robi się je ze szczepu gamay, które pochodzi z winnic l’ERMITAGE o granitowo- piaszczystych glebach, położonych na południowych stronach wzgórza.
Wino ujawnia piękny intensywny fioletowy kolor granatu. Nos jest wyrazisty, z charakterem małych czarnych owoców, z nutami czarnych porzeczek i jeżyn. W ustach wino jest niezwykle bogate i eleganckie, harmonijne, wytrawne jednak z długą i piękną słodyczą.
Tomasz Prange-Barczynski o winie z 2020 roku pisał tak:
"Kiedy zacząłem powoli przygotowywać się mentalnie na to, że czasy beaujolais nouveau to epoka definitywnie zamknięta pojawił się Eryk. Ooops, pardon, Eric. Eric Pardon. (...) Wino paradoks. Z jednej strony to żartobliwe beaujolais nouveau, które stylistyką etykiety nawiązuje do słynnego szampana, co ewidentnie jest puszczeniem oka do publiczności. Z drugiej, wino jest w swoim zamyśle, jak na nouveau, zupełnie poważne. Z okazji 200-lecia winiarni Pardon zrobił je z owoców gamay pochodzących z winnic liczących 60-80 lat. Przy zachowaniu stylistyki nouveau to beaujolais o dobrej strukturze, szemrzącej na języku taninie, soczystym owocu w charakterze gamay, ale bez komercyjnych nut landrynkowo-bananowo-malinowych. Lekko pieprzne w końcówce, dobrze kwasowe, zaczepne, a przy tym radosne i rześkie. Punk’s not dead! Tfu, beaujolais nouveau not dead! CZYTAJ DALEJ!
Beaujolais Nouveau to młode, lekkie, czerwone wino pochodzące z rejonu Beaujolais we Francji. Produkowane jest z winogron odmiany gamay. Wyniku przyspieszonego procesu winifikacji możliwe jest szybkie zakończenie fermentacji. Co roku w trzeci czwartek listopada przypada święto Beaujolais, kiedy to po raz pierwszy oferuje się w sprzedaży wino z bieżącego rocznika.
Charakterystyczny zapach bywa porównywany do smaku lizaka albo gumy balonowej- nie zależy on od szczepu, ale od sposobu winifikacji. Proces maceracji węglowej polega na sfermentowaniu większości soku, kiedy jest on jeszcze w gronie, W zamkniętym pojemniku owoce zostają zgniecione przez ciśnienie dwutlenku węgla, a następnie podlegają normalnej fermentacji.
Beaujolais Nouveau należy wypić w ciągu roku od jego zakupu.